Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Dog argentynski.

 
Odpowiedz do tematu    Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna » INNE RASY PSOW. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Dog argentynski.
Autor Wiadomość
Nikolas
SUPER POMOCNIK



Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5


Post Dog argentynski.
Widze , ze tu sa tez milosnicy Dogow, wiec przedstawie moja uchochana rase.



Dog Argentyński - wzorzec FCI nr 292

KRAJ POCHODZENIA - Argentyna. DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 29.01.1999
PRZEZNACZENIE: Do polowań na grubą zwierzynę.
KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne. Sekcja 2. l Molosy, typ dogowaty. Nie podlegają próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY: Typowy molos, proporcjonalny, bez cech gigantyzmu. Jego wygląd jest pełen harmonii i siły, widoczne plastyczne umięśnienie, ciało pokryte elastyczną przylegającą skórą. Ruch spokojny, ale sprężysty, zdradzający jego inteligencję i możliwość szybkiej reakcji oraz jego z natury radosne usposobienie. Miły i oddany, frapujący swoim białym umaszczeniem. zbudowany jak prawdziwy atleta.
ISTOTNE PROPORCJE: Jak u zwierząt mesomorficznych, żaden element nie dominuje nad pozostałymi, ciało charakteryzuje harmonia i wyważenie.
Kufa i czaszka równej długości.
Wysokość w kłębie równa wysokości w zadzie.
Głębokość klatki piersiowej równa 50% wysokości w kłębie.
Długość ciała o 10% większa niż wysokość w kłębie.
GŁOWA: Sprawia wrażenie mocnej i silnej, łagodna w liniach, pozbawiona ostrych konturów. Górna linia wklęsłowypukła: wypukła czaszka dzięki wyraźnym mięśniom, lekko wklęsła trzewioczaszka. Połączenie głowy z szyją to mocny, umięśniony łuk.
MOZGOCZASZKA:
Czaszka: Zwarta, wysklepiona zarówno z profilu jak i oglądana z przodu. Wyraźne łuki jarzmowe tworzą duże wklęśnięcia w skroniach wypełnione plastycznymi mięśniami. Silnie rozwinięte mięśnie karku sprawiają, że guz potyliczny jest mało widoczny. Bruzda czołowa słabo zaznaczona.
Stop: Lekko zaznaczony, jako przejście od wypukłej czaszki do lekko wklęsłej kufy. Mocno zaznaczone łuki nadoczodołowe sprawiają, że z profilu stop wydaje się wyraźny.
TRZEWIOCZASZKA: Tej samej długości co mózgoczaszka.
Nos: O dużych nozdrzach. Czarny. Widziany z profilu lekko uniesiony, jako zakończenie wklęsłości kufy. Front nosa prosty, prostopadły, w linii krawędzi żuchwy lub nieznacznie przesunięty do przodu. Kufa: Mocna, nieco dłuższa niż głębsza, szeroka, jedynie lekko zwężająca się. Górna linia nieco wklęsła, co jest charakterystyczną cechą Doga Argentyńskiego. Wargi/Fafle: Umiarkowanie grube, krótkie i przylegające. Luźny kat wargowy. pożądana czarna pigmentacja. Szczęki/Zgryz/Zęby: Mocne dobrze zachodzące na siebie, bez przodo i tyłozgryzu. Szczęki nieznacznie, równomiernie zwężające się. Zapewniają maksymalny chwyt. Zęby duże, dobrze wykształcone, osadzone w linii, czyste bez próchnicy. Pożądane kompletne uzębienie, ale ważniejsze regularne ustawienie zębów. Dopuszczalny zarówno zgryz cęgowy jak i nożycowy. Policzki: Duże, relatywnie płaskie, pozbawione fałd, wybrzuszeń i rzeźbienia. pokryte mocną skórą. Oczy: Ciemne lub orzechowe, chronione przez pigmentowane powieki, ale brak pigmentacji nie jest wadą. W kształcie migdałów, szeroko osadzone, na średniej wysokości. Wyraz oczu żywy i czujny, ale jednocześnie wyjątkowo twardy, zwłaszcza u psów. Uszy: Osadzone wysoko na bokach głowy, szeroko, tak jak szerokość czaszki. Kopiowane w kształcie trójkąta o bokach nie dłuższych niż 50% długości przedniej krawędzi naturalnego ucha. Jeśli nieskracane, są średniej długości, szerokie, grube, płaskie o zaokrąglonych końcach. Pokryte gładkim włosem, nieco krótszym niż na tułowiu; niewielkie plamy na uszach dopuszczalne. Uszy w spoczynku przylegają do policzków, w podnieceniu na wpół uniesione.
SZYJA: Średniej długości, mocna i wysoko noszona, dobrze umięśniona, lekko wysklepiona. W kształcie ściętego stożka, połączona z głowa umięśnionym karkiem ukrywającym wszystkie kości, szeroką nasadą połączona / klatką piersiową. Pokryta grubą, elastyczną skórą, mniej przylegającą niż na reszcie ciała. Pod brodą delikatne fałdy skóry, ale nie zwisające. Włos w tej części nieco dłuższy niż na reszcie tułowia.
TUŁÓW: Długość tułowia (mierzona od mostka do guza kulszowego) jest dłuższa o 10% niż wysokość w kłębie.
Górna linia: Pozioma; kłąb i zad na tej samej wysokości. Kłąb: Duży i wysoki.
Grzbiet: Mocny, silnie rozwinięte mięśnie tworzą nieznaczne wysklepienie w partii lędźwiowej.
Lędźwie: Mocne, ukryte pod w pełni rozwiniętymi mięśniami, które tworzą nieznaczną bruzdę wzdłuż kręgosłupa. Nieco krótsze od partii grzbietowej, nieznacznie wznoszące się w stronę zadu. Górna linia nabiera swojego charakteru dopiero u dorosłych psów, których mięśnie grzbietu i lędźwi są w pełni rozwinięte, wcześniej górna linia jest nieco spłaszczona. Zad: Średniej długości, szeroki i muskularny; nieznacznie widoczne guzy kulszowe i biodrowe. Szerokość równa lub nieznacznie mniejsza niż szerokość klatki piersiowej; nachylony pod kątem 30° w stosunku do poziomu, linia zadu opadająca w kształcie łuku w kierunku nasady ogona. Klatka piersiowa: Szeroka i głęboka. Rękojeść mostka na wysokości stawu barkowego, a linia mostka na wysokości łokcia; żebra długie umiarkowanie wysklepione. Brzuch: Nieznacznie podciągnięty, nigdy w takim stopniu jak u greyhounda; umięśniony tak samo dobrze jak pachwiny i lędźwie.
OGON: Osadzony umiarkowanie wysoko, pod kątem 45° w stosunku do górnej linii. W kształcie szabli, gruby i długi, sięgający do stawu skokowego, ale nie niżej. W spoczynku zwisa naturalnie, w podnieceniu trzymany nieznacznie powyżej górnej linii, pracujący" na boki. W ruchu noszony na przedłużeniu górnej linii lub nieznacznie powyżej.
KOŃCZYNY PRZEDNIE: Mocne jak pozostałe partie ciała, o solidnym kośćcu i umięśnieniu, proporcjonalne do wielkości psa. Oglądane ze wszystkich stron proste i równolegle ustawione. Łopatki: Proporcjonalne, bardzo mocne, doskonale, lecz nie przesadnie umięśnione. Łopatki ustawione pod kątem 45° w stosunku do poziomu. Ramiona: Średniej długości, proporcjonalne do całości. Mocne i bardzo umięśnione, ustawione pod kątem 45° w stosunku do poziomu. Łokcie: Mocne, pokryte mocną bardzo sprężystą skóra, pozbawioną fałd i zmarszczek. Przylegające do tułowia, wyglądające jakby były jego częścią. Przedramię: Tej samej długości co ramię, pionowe, proste o mocnej kości, dobrze umięśnione. Nadgarstek: Mocny, w linii przedramienia, bez wystających kości czy fałdów skórnych. Śródręcze: Nieznacznie spłaszczone, o dobrym kośćcu, nachylone pod kątem 70-75° w stosunku do podłoża. Łapy: Okrągłe, z mocnymi, krótkimi i zwartymi palcami. Mocne poduszki, pokryte czarną, szorstką w dotyku skórą.
KOŃCZYNY TYLNE: Umiarkowanie katowane. Mocne, silne, równolegle ustawione, dające wrażenie siły i wymaganej sprawności. Zapewniające odpowiedni napęd i decydujące o charakterystycznym ruchu. Uda: Długość proporcjonalna do całości, mocne z w pełni rozwiniętym, plastycznym umięśnieniem. Kąt biodrowoudowy bliski 100°. Kolana: Ustawione w osi kończyny, kąt stawu kolanowego bliski 110°. Podudzie: Mocne, nieco krótsze niż udo, lecz równie dobrze umięśnione. Staw skokowy i śródstopie: Śródstopie krótkie, mocne, pozwalające na silny napęd kończyn. Staw skokowy mocny z dostrzegalną kością piętową. Kąt w stawie skokowym 140°. Śródstopie mocne, prawie w kształcie walca, prostopadłe do podłoża. Wilcze pazury jeśli są, należy usunąć. Łapy: Podobne do przednich, jedynie nieznacznie mniejsze i szersze.
KROK/RUCH: Zwinny i sprężysty; z zauważalną zmianą gdy psa coś zainteresuje - naprężona postawa i szybka reakcja, typowe zachowanie dla rasy. Krok spokojny, wyciągnięty kłus, z dobrym wykrokiem i dynamicznym napędem tyłu. W galopie widać całą energię i siłę jaką dysponuje pies. Kończyny w ruchu są prowadzone równolegle. Inochód niedopuszczalny, traktowany jako poważna wada.
SKORA: Jednolita, niezbyt gruba, gładka i elastyczna. Przylegająca do ciała, nie tworzy fałd, jedynie na szyi nieco luźniejsza. Skóra jak najmniej pigmentowana, z wiekiem jednak coraz wyraźniej. Przesadnie pigmentowana skóra jest niedopuszczalna. Preferować należy psy o pigmentowanych wargach i obwódkach oczu.
SZATA:
WŁOS: Jednolity, krótki, prosty i gładki w dotyku, o długości 1.5 do 2 cm. Podszerstek i gęstość włosa zależna od klimatu. W klimatach tropikalnych włos jest rzadki i cienki (powodując, że miejsca pigmentowane skóry są widoczne, co nie jest wadą). W zimnych klimatach włos jest grubszy i gęstszy, często z podszerstkiem.
UMASZCZENIE: Całkowicie białe; jedynie jedna czarna albo ciemna plama wokół oka jest dopuszczalna, jeśli nie pokrywa więcej niż 10% powierzchni głowy. W przypadku dwóch psów tej samej klasy, sędzia powinien wybrać zawsze bielszego.
WIELKOŚĆ:
Wysokość w kłębie:
Psy: 62 do 68 cm,
Suki: 60 do 65 cm
WADY: Każde odstępstwo od wzorca należy traktować jako wadę. Jej ocena powinna być proporcjonalna do stopnia tego odstępstwa.
POWAŻNE WADY:
Słabo rozwinięta muskulatura i lekka kość (wątłość).
Słabo pigmentowany nos.
Luźno wiszące wargi.
Małe, wątłe lub zniszczone zęby. Braki w uzębieniu.
Zbyt jasne oczy; entropium, ectropium.
Beczkowata lub płaska klatka piersiowa.
Płaskie ożebrowanie.
Przesadnie katowane kończyny tylne.
Zbyt długie śródstopie.
Nietypowy ruch.
Obfita pigmentacja skóry u młodych psów.
Widoczne niewielkie obszary z kolorowymi włosami.
Niestabilny temperament.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
Nos pozbawiony pigmentacji.
Przodozgryz lub tyłozgryz.
Jasnoniebieskie oczy; oczy nie tej samej barwy (heterochromia).
Długi włos.
Łaty na tułowiu. Więcej niż jedna łata na głowie.
Wysokość poniżej 60 lub powyżej 68 cm.
Agresywność.
UWAGA: Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra. w pełni usytuowane w mosznie.


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:32, 13 Cze 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Wow, to ja moze walne fotke.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:44, 13 Cze 2007 Zobacz profil autora
Nikolas
SUPER POMOCNIK



Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5


Post
Chcialem "walnac" , ale dostalem odpowiedz , ze jestem nowy i nie moge adresow wstawiac-przez pierwsze 24h. Dzieki.


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:47, 13 Cze 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
To takie nowe zabezpieczenie przed spamem. Mr. Green


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:51, 13 Cze 2007 Zobacz profil autora
Madzialena
MODERATOR



Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 247
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z macicy :)

Post
Mi też ta rasa baaaardzo się podoba Mr. Green


Post został pochwalony 0 razy
Czw 18:04, 14 Cze 2007 Zobacz profil autora
Beza
MODERATOR



Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 345
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: WROCLAW

Post
Szkoda , ze trzeba miec zezwolenie... Byloby ich wiecej gdyby nie to. Ludzie nie kubia jak sie ich "przeswietla". Nie dziwie sie.


Post został pochwalony 0 razy
Czw 18:54, 14 Cze 2007 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna » INNE RASY PSOW. Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin