Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
STERYLIZACJA.

 
Odpowiedz do tematu    Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna » Weterynaria. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
STERYLIZACJA.
Autor Wiadomość
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post STERYLIZACJA.
Arrow NIE ROZMNAŻAJMY ZWIERZĄT!

W wielu domach w miastach i na wsiach, ludzie rozmnażają swoje zwierzęta, najczęściej są to mieszańce, bądź psy raso podobne. Część z nich znajduje od razu domy, większość jednak nie ma takiego szczęścia.
W rezultacie tysiące zwierząt jest pozbawionych opieki, wycieńczonych z głodu, zastraszonych, chorych, przemarzniętych, po prostu niechcianych - błąkają się po naszym kraju.
Wiele z nich codziennie ulega wypadkom na drogach, inne trafiają do schronisk, gdzie zestresowane i schorowane przedwcześnie umierają lub są uśmiercane z powodu przepełnienia schronisk.
A przecież to nie zwierzęta są winne, że się narodziły. To my nie kontrolujemy ich przyrostu naturalnego.

Odpowiedzialny opiekun nie dopuszcza do rozmnażania swoich podopiecznych, by nie przyczyniać się potem do tragedii zwierząt niechcianych. Odpowiedzialny opiekun, jeśli nie zamierza używać swojego czworonoga do celów hodowlanych, powinien go poddać zabiegowi sterylizacji/kastracji. Zabieg ten jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach oraz najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.

Względy zdrowotne sterylizacji/kastracji

Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków.
Kastracja samca zapobiega nowotworom, powstaniu przepuklin oraz schorzeniom prostaty.
Nowotwory to: 90% guzów powstających u niewysterylizowanych kotek oraz 50% guzów powstających u niewysterylizowanych suk.

Liczba potomstwa jednej suki, którą dalej się rozmnaża, może dojść od 50 do 200 sztuk tylko w jednym roku!

Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy i agresywny, nie stacza walk z rywalami, nie poszukuje samicy, nie oddala się od domu i nie naraża się na potrącenie lub śmierć pod kołami samochodu. Pies taki jest, więc lepszym stróżem Twojego domostwa. Zabieg przeprowadzony u kocurów eliminuje nawyk znaczenia moczem o intensywnym zapachu pomieszczeń, w których przebywa.
Niewysterylizowana suka w okresie cieczki, która trwa około trzech tygodni, zostawia krwawe ślady w całym mieszkaniu, jest natarczywa, niespokojna, skłonna do ucieczek. Jej zapach wabi samce, które szukają jej towarzystwa i przybywają stadami nawet z odległych miejsc, by pod domem suki znaczyć teren i wyć.
Niewysterylizowana kotka to przeraźliwe miauczenie trwające kilka dni i powtarzające się po tygodniu przerwy, przywoływanie samców, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka nawołująca kotka.

MITY I FAKTY O STERYLIZACJI

Mit - każda suka czy kotka musi choć raz urodzić młode.
Fakt - młode wcale nie są jej potrzebne dla zdrowia i szczęścia.
Mit - kastracja jest niebezpieczna i powoduje choroby.
Fakt - kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami.
Mit - szczenięta czy kocięta łatwo znajdują domy.
Fakt - tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych, uśmiercanych.

Tysiące zwierząt niechcianych, nowonarodzonych, corocznie poddawanych jest eutanazji, wyrzucanych w workach, kartonach do śmietników, w lesie, czy też humanitarnie przynoszone są do schronisk.

Prawda jest taka, że zwierząt rodzi się kilkakrotnie więcej niż jest osób chętnych na nie, kto zaopiekuje się nimi? Już od momentu urodzenia, skazane są na przedwczesna śmierć, chrońmy je przed takim losem. Przyjście na świat potomstwa, po naszym pupilu, nie zdejmuje z nas odpowiedzialności moralnej za ich los jak i za los kolejnego potomstwa, po ich potomstwie - czy potrafimy wziąć na siebie tak daleko idącą odpowiedzialność?

Na stronie wykorzystano teksty opublikowane w ulotce informacyjnej organizacji obrony praw zwierząt 'ARKA'. Idea


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:16, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
CO TO JEST STERYLIZACJA?

Arrow Sterylizacja (czyli poprawnie mówiąc kastracja) jest zabiegiem polegającym na usunięciu narządów rozrodczych suki - jajników, jajowodów oraz macicy. Jest to operacja, która wymaga znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz otwarcia jamy brzusznej dlatego zaliczamy ją do tzw. dużych zabiegów chirurgicznych.
Istnieje kilka technik operacyjnych, jedną z nich prezentujemy w naszej Foto Galerii - jest ona zaliczana do najnowszych metod, ponieważ pozwala na wykonanie zabiegu poprzez niewielkie (4-6 cm) cięcie (standardowe cięcie może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów).
Wielkość cięcia ma istotne znaczenie dla późniejszego samopoczucia suki - im krótsze, tym mniejsze uszkodzenie tkanek a co za tym idzie, suka szybciej poczuje się lepiej, ból będzie mniejszy, a ryzyko powikłań minimalne.

Warto także zwrócić uwagę na sposób zaszycia nacięcia po wykonaniu zabiegu. Niewłaściwie założony szew powoduje drażnienie i stan zapalny skóry, z powodu których suka może zacząć interesować się raną, lizać ją itp., co wymaga zastosowania ubranek pooperacyjnych (kaftaników) czy kołnierza. Dlatego najlepszy jest tzw. szew kosmetyczny, przy którym na zewnątrz skóry nie pozostaje żadna nitka. Stosuje się wtedy specjalne nici, które po pewnym czasie same się rozpuszczają - dlatego nie ma potrzeby ich wyciągania. Taki rodzaj szwu i nici powoduje, że suki w większości wcale nie interesują się raną pooperacyjną i nie ma kłopotu z ochroną rany przed lizaniem itp.

W zależności od umiejętności i doświadczenia chirurga cała operacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przez kilka godzin po zabiegu suka powinna pozostać jeszcze w klinice, pod kontrolą lekarzy, do momentu aż w pełni wybudzi się ze znieczulenia ogólnego i upewnimy się, że nie grożą jej żadne poważne powikłania.
Przed zabraniem suki do domu właściciel powinien dostać PISEMNE zalecenia, jak opiekować się nią po zabiegu. Z reguły są one bardzo krótkie:
głodówka przez 12 godzin po zabiegu, woda do picia do woli,
ochrona rany przed lizaniem,
podawanie zaleconych leków przeciwbólowych (sterylizacja to poważny zabieg!),
utrzymywanie kontaktu z kliniką na wypadek niepokojących objawów,
kontrola rany pooperacyjnej 10 dni po zabiegu.

Zwykle już następnego dnia po operacji suka zachowuje się prawie normalnie, choć może być trochę spokojniejsza niż zwykle, bardziej senna (co może także wynikać z działania leków przeciwbólowych). Jest to dobry objaw, sen ułatwia rekonwalescencję i wypoczynek oraz zmniejsza stres.
Zdarza się, że przez dzień lub dwa suka je mniej niż zwykle i nie jest to bardzo niepokojące jeśli przyjmuje normalnie wodę. U niektórych zwierząt może pojawić się także przejściowy kaszel, który wynika z podrażenienia tchawicy przez rurkę dotchawiczą.
Przez tydzień po zabiegu dobrze jest ograniczyć aktywność suki, wychodzić wyłącznie na spacery na smyczy. Chodzenie po schodach czy radosne witanie właściciela są jak najbardziej dozwolone.


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:34, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Arrow PODSTAWOWE ZALETY STERYLIZACJI

Najważniejszą zaletą sterylizacji jest zmniejszenie lub całkowita likwidacja ryzyka wystąpienia kilku poważnych chorób, które wynikają z zaburzeń hormonalnych. W naturalnych warunkach zdrowa suka ma szczenięta już w pierwszym roku życia. Później kolejne mioty pojawiają się co 12 miesięcy. Jednak czas życia takiej suki jest bardzo krótki - ok. 4-5 lat. Jest to zwykle zbyt mały okres czasu, aby mogło dojść do nieprawidłowego działania hormonów.
Obecnie, w warunkach domowych suki dożywają nawet 18-20 lat. To dość czasu na ujawnienie się negatywnego oddziaływania hormonów, którego skutkiem mogą być wymienione poniżej choroby.

Ropomacicze. Jest to schorzenie, w którym wewnątrz macicy gromadzi się duża ilość ropy, powodując nawet dziesięciokrotne jej powiększenie się. Choroba występuje bardzo często u suk powyżej 8 roku życia, ale może także zdarzyć się u suk młodszych - jest wtedy zwykle wynikiem stosowania preparatów hormonalnych hamujących cieczkę. Niestety, nie można określić, ile razy można "bezpiecznie" zastosować te leki - bowiem ropomacicze może wystąpić nawet po jednokrotnym podaniu preparatu.
Choroba jest bardzo groźna - gromadząca się w macicy ropa zawiera wiele toksycznych substancji, które powodują niewydolność wątroby i nerek. Oba te narządy pełnią wiele ważnych funkcji i ich niesprawne działanie w krótkim czasie prowadzi do śmierci.
Istnieje także niebezpieczeństwo, że dojdzie do pęknięcia macicy - szczególnie jeśli choroba miała skryty przebieg i zbieranie się ropy trwało kilkanaście tygodni. W takiej sytuacji cała zawartość macicy wylewa się do jamy brzusznej i powoduje tzw. zapalenie otrzewnej - jest to wtedy stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Jedynym sposobem leczenia ropomacicza jest usunięcie jajników oraz całej macicy wraz z jej zawartością. Taki zabieg jest jednak obarczony dużym ryzykiem powikłań - suka jest zwykle w złym stanie, nie jest już także młodym psem. Koszt zabiegu jest także większy - nawet 2-3 razy w porównaniu do ceny sterylizacji młodej, zdrowej suki. Rekonwalescencja często trwa dość długo - nawet do 7 dni. W tym czasie trzeba podawać kroplówki, leki wzmacniające i antybiotyk. Czasami, mimo usunięcia macicy, niewydolność wątroby czy nerek jest tak zaawansowana, że suki nie można już uratować.
U młodych suk (2-3 lata), które mają mieć w przyszłości szczenięta, można próbować leczenia nieoperacyjnego. Jest ono dość kosztowne i często nieskuteczne.Taka terapia trwa zwykle około 14 dni - w tym czasie za pomocą leków staramy się spowodować opróżnienie macicy. Jeśli to się nie powiedzie, jedyną szansą przeżycia dla suki jest sterylizacja.

Ciąża urojona. Wiele suk, po upływie około 2 miesięcy od ostatniej cieczki, ma tzw. ciążę urojoną. Produkowane w tym czasie mleko, gromadzi się w gruczołach mlekowych i powoduje ich zapalenie, zaczerwienienie i bolesność. Sprzyja to zakażeniom bakteryjnym gruczołów a także rozwojowi tzw. "guzów sutek". Dlatego jeśli ciąża urojona występuje po każdej cieczce jest to bezwzględne wskazanie do sterylizacji. Więcej informacji można znaleźć w artykule "Ciąża urojona u suk".

Nowotwory układu rozrodczego. U suk występują guzy jajników oraz rzadziej - macicy. Usunięcie obu tych narządów podczas sterylizacji likwiduje takie zagrożenie całkowicie.

Nowotwory gruczołu mlekowego tzw. "guzy sutek". Nowotwory gruczołu mlekowego pojawiają się najczęściej u suk powyżej 8 roku życia. Jednak znane są przypadki występowania takich guzów nawet w wieku 2 lat. Od 50-60% wszystkich "guzów sutka" to nowotwory złośliwe - czyli takie, które dają przerzuty do innych narządów - przeważnie do płuc i są przyczyną śmierci zwierzęcia. Do tej pory odkryto tylko jedną skuteczną metodę, która zmniejsza ryzyko występowania nowotworów gruczołu mlekowego praktycznie do zera. Jest nią wczesna sterylizacja suki czyli sterylizacja wykonana przed pierwszą cieczką - zmniejsza ona ryzyko do poziomu 0,05%. Natomiast sterylizacja wykonana między pierwszą a drugą rują zmniejsza ryzyko do 8ok, a między drugą a czwartą do 26%.
Dlatego zalecamy, aby wszystkie suki, które nie będą użytkowane w hodowli zostały wysterylizowane jeszcze przed pierwszą lub drugą rują.
Więcej na ten temat mogą Państwo znaleźć w artykule "Nowotwory gruczołu mlekowego".

Wyłysienia na tle hormonalnym. Jeden z hormonów produkowanych przez jajniki - estrogen - jeśli jest produkowany w nadmiarze może powodować okresowe, zwiększone wypadanie włosów. Na skórze pojawiają się wtedy obszary pozbawione całkowicie włosów - często ma to miejsce w czasie cieczki lub tuż po niej. U niektórych suk, po 3-4 miesiącach porastają one sierścią, jednak zdarza się także, że te wyłysienia nigdy już nie znikają.


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:36, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Arrow INNE ZALETY STERYLIZACJI

Sterylizacja zlikwiduje problem cieczek, które często są dość uciążliwe. W tym okresie suka staje się atrakcyjna dla samców, dlatego jeśli nie chcemy niechcianej ciąży, koniecznie trzeba uważać na sukę, wyprowadzać ją wyłącznie na smyczy, odpędzać "adoratorów" itp. Nierzadko, mimo starań, zdarzają się "wpadki" - jakiemuś psu udaje się pokryć sukę. Są wtedy 3 wyjścia - albo zastosować tzw. zastrzyk aborcyjny albo wykonać sterylizację we wczesnej ciąży albo zdecydować się na odchowanie szczeniąt.
Stosowanie preparatów hormonalnych w celu likwidacji niechcianej ciąży jest bardzo niebezpieczne - bowiem może łatwo wywołać opisane wcześniej ropomacicze. Zdarza się także, że leki są nieskuteczne i nie udaje się wywołać u suki poronienia.
Natomiast decyzja o odchowaniu szczeniąt jest ryzykowna - może się zdarzyć, że mimo ogromnego uroku naszych szczeniaczków nie będą one mogły znaleźć właściciela. Jeśli będzie ich 5 czy 6 sztuk - to już będzie poważny problem. Taki miot szczeniąt to także ogromne koszty - wszystkie wraz z suką muszą zostać odrobaczone i zaszczepione. Dlatego zanim skusi nas wizja pięknych, małych piesków, dających dużo radości i zabawy - zastanówmy się, czy na pewno potrafimy zapewnić im bezpieczną przyszłość. Nigdy nie ma też gwarancji, że okres ciąży i porodu przebiegnie bez problemów - szczególnie jeśli "kawaler" suki był od niej dużo większy.

Obserwowane u niektórych suk po sterylizacji zmiany w zachowaniu są również korzystne. Większość właścicieli jest zadowolona z tego, że suka bardziej ich pilnuje, stała się bardziej przywiązana, lepiej ułożona.
Wbrew niektórym opinion, sterylizacja nie zmienia temperamentu psa, jeśli suczka jest pogodna, wesoła i chętna do zabawy, to po zabiegu nadal taka będzie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Panda dnia Sob 13:38, 03 Mar 2007, w całości zmieniany 1 raz
Pon 7:38, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Arrow
WADY STERLIZACJI

Ryzyko związane z samą operacją. Sterylizacja jest zabiegiem przeprowadzanym w pełnym znieczuleniu ogólnym (narkozie) i wymaga otwarcia jamy brzusznej, stąd istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji, zarówno w trakcie jak i po zabiegu.
Po pierwsze jest to związane z podaniem narkozy, choć w przypadku młodych, zdrowych zwierząt szansa na jakiekolwiek powikłania jest bardzo niewielka. Aby ograniczyć ją do minimum, przed zabiegiem dokładnie bada się zwierzęta a także w razie potrzeby zleca się wykonanie badań dodatkowych np. analizy krwi, RTG. (Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule "Jak przygotować swojego psa do operacji?" oraz "Narkoza u psów i kotów - F&Q").
Po drugie z pewnym niebezpieczeństwem wiąże się sama interwencja chirurgiczna. Powikłania podczas zabiegu są niezwykle rzadkie jednak nie można ich wykluczyć. Dlatego należy podkreślić, że najlepiej aby zabieg przeprowadzał doświadczony chirurg w odpowiednio wyposażonej sali operacyjnej, z pomocą minimum jednej przeszkolonej osoby, co zmniejsza znacznie ryzyko komplikacji.

Jednak mimo tego, sterylizacja, choć jest zabiegiem poważnym, nie jest trudna technicznie i jeśli przestrzegane są wszystkie zasady bezpieczeństwa, tylko wyjątkowo dochodzi do jakichkolwiek komplikacji.

Nieodwracalność zabiegu można uznać zarówno za wadę jak i za zaletę. Po usunięciu narządów rozrodczych suka już nigdy nie będzie mogła zajść w ciążę.

Nietrzymanie moczu jest innym, negatywnym zjawiskiem, które może zdarzyć się po sterylizacji. Dotyczy on około 2ok wysterylizowanych suk, u których występuje w ciągu kilku miesięcy a nawet lat po zabiegu. Wiek psa w chwili sterylizacji nie ma wpływu na wystąpienie tego zjawiska.
Nietrzymanie moczu jest wynikiem zbyt niskiego poziomu estrogenów a w konsekwencji - zbyt słabego napięcia zwieracza pęcherza. Schorzenie jest nie groźne, bowiem najczęściej pojedyncza, krótkotrwała (2-4 tygodnie) terapia hormonalna w postaci zastrzyku lub tabletek reguluje poziom hormonu i likwiduje całkowicie problem. Jednakże są przypadki, w których terapia farmakologiczna konieczna jest przez całe życie psa.

Syndrom tzw. trzeciego jajnika to wyjątkowa sytuacja, jaka zdarza się czasami u suk i kotek. Nie do końca wiadomo, co jest tego przyczyną, ale zdarza się, że mimo sterylizacji u suki pojawiają się objawy cieczki. Zjawisko to nie jest skutkiem niedbałości chirurga, który czegoś tam nie usunął, jak często uważają właściciele zwierząt. Podejrzewa się, że przyczyną jest występowanie u niektórych suk, gdzieś w jamie brzusznej mikroskopijnej ilości takich samych komórek, jak te, które znajdują się w jajnikach. Komórki te produkują estrogeny i wywołują w ten sposób cieczkę, po której może wystąpić ciąża urojona. Mimo objawów cieczki, suki są bezpłodne i nie ma żadnej możliwości, aby zaszły w ciążę.
Nie ma możliwości odnalezienia i usunięcia tego "trzeciego jajnika", dlatego jedynym sposobem na powstrzymanie cieczki u takich suk jest podawanie preparatów hormonalych.

Otyłość. Po kastracji suka może mieć przez kilka miesięcy większy apetyt i należy uważać, aby nie podawać jej więcej jedzenia niż zwykle. Jeśli widać tendencję do tycia (trzeba sukę regularnie ważyć - raz w tygodniu) to warto kupić jej specjalną dietę o obniżonej ilości kalorii np. Royal Canine Veterinary Diet Weight Management, Eukanuba Restricted Calorie, Eukanuba Light, Hill's Canine w/d.


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:42, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Arrow OBIEGOWE, FAŁSZYWE OPINIE O STERYLIZACJI

Przed zabiegiem suka musi być dojrzała czyli musi mieć przynajmniej jedną cieczkę. To bardzo stara opinia, która nie znalazła naukowego potwierdzenia. Pierwsza cieczka nie stanowi wcale o dojrzałości suki, nie zmienia efektów zabiegu ani nie zmniejsza ryzyka komplikacji.
W wielu krajach zachodnich już od lat wykonuje się tzw. wczesną sterylizację - w wieku 8-10 tygodni. Jednak zabieg przeprowadzany w tym wieku wymaga zastosowania specjalnych, bezpiecznych leków do narkozy (m.in. narkozy wziewnej) i doświadczenia w postępowaniu z tak młodym pacjentem.
Ponieważ w Polsce w niewielu lecznicach istnieje odpowiedni sprzęt i możliwości, lepiej jest przeprowadzić ten zabieg trochę później - w wieku 5-6 miesięcy czyli na kilka miesięcy przed pierwszą cieczką.
Trzeba także pamiętać, że tylko sterylizacja przed pierwszą cieczką likwiduje ryzyko tzw. guzów sutek niemal do zera.

Przed zabiegiem suka musi choć raz mieć szczenięta. To stary przesąd. Urodzenie przez sukę szczeniąt nie zmniejsza wcale ryzyka chorób układu rozrodczego np. ropomacicza, nie likwiduje także problemów ciąży urojonej. Nieprawdą jest także, że suki tęsknią za szczeniętami - suka nie może tęsknić za czymś, czego nigdy nie miała.

Zabieg wykonany zbyt wcześnie zaburzy wzrost i rozwój suki. Sterylizacja nie hamuje wzrostu czy dojrzewania. Wbrew pozorom hormony płciowe nie mają dużego wpływu na rozwój suki, a po zabiegu, gdy pojawia się ich brak, są po prostu zastępowane przez inne hormony, produkowane np. przez korę nadnerczy. Czasem pojawia się nawet zjawisko przeciwne - u niektórych suk brak hormonów płciowych może przedłużyć okres wzrostu kości, dzięki czemu suka będzie wyższa (są to jednak bardzo subtelne zmiany).

Po 2 roku życia nie warto wykonywać zabiegu - i tak jest już za późno. Właściwie nigdy nie jest za późno na sterylizację. Zawsze warto zabezpieczyć sukę przed ew. ropomaciczem czy niechcianą ciążą.


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:44, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Arrow ŚRODKI HORMONALNE JAKO ALTERNATYWA DLA STERYLIZACJI

Alternatywnym sposobem regulowania płodności suki jest podawanie środków hormonalnych (progestagenów), które wstrzymują naturalny cykl rozrodczy. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy tej metody. Zalety:
metoda odwracalna (ale tylko do pewnego czasu, przy długotrwałym stosowaniu dochodzi do niepłodności - suka ma cieczki ale nie ma możliwości zajścia w ciążę),
nie ma ryzyka związanego z narkozą i operacją.
Wady:
może doprowadzić do ropomacicza, cukrzycy, zaburzeń w wydzielaniu hormonu wzrostu,
prowadzi do otyłości,
kłopotliwa dla właściciela,
w przypadku iniekcji czasem dochodzi do "przełamania bariery hormonalnej" i pojawia się cieczka,
w przypadku tabletek - konieczna systematyczność, niekiedy jest kłopot z ich podawaniem.


OPTYMALNY TERMIN ZABIEGU STERYLIZACJI

Obecnie zalecamy wykonywanie zabiegu sterylizacji przed wystąpieniem pierwszej cieczki. Optymalnym terminem u większości suk jest 5-6 miesiąc życia.
Jak już wcześniej wspomniano przeprowadzenie sterylizacji u suki jeszcze przed pierwszą cieczką na ogół wyklucza możliwość powstania w późniejszym okresie nowotworów gruczołu mlekowego (tzw. guzów sutka).

U suk, które miały już cieczkę zabieg sterylizacji powinno się przeprowadzać w okresie tzw. "ciszy hormonalnej"czyli około 6 tygodni od momentu całkowitego zakończenia ostatniej cieczki (pod warunkiem że nie pojawiły się objawy ciąży urojonej).


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:47, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post
Arrow PONIEWAZ TEMAT JEST POWAZNY I DOTYCZY NIE TYLKO BULOWATYCH I MIXOW-BUL, ALE WSZYSTKICH PSOW , KOTOW ITD.POZWOLILAM SOBIE, UJAC TEMAT OGOLNIE. MYSLE , ZE TEMAT WART ROZWAZENIA ,ZWLASZCZA DLA TYCH CO PSOW ROZMNAZAC NIE ZAMIERZAJA.(kopie z VETserwis [link widoczny dla zalogowanych] )


Post został pochwalony 0 razy
Pon 7:55, 26 Lut 2007 Zobacz profil autora
Beza
MODERATOR



Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 345
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: WROCLAW

Post
To na dokladke.






[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 2:51, 01 Mar 2007 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna » Weterynaria. Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin