Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pit Bull -wzorce.

 
Odpowiedz do tematu    Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna » Wzorce. Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Pit Bull -wzorce.
Autor Wiadomość
Panda
Administrator



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 198
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ZNIENACKA

Post Pit Bull -wzorce.
American Pit Bull Terrier (APBT) - jest to oficjalna nazwa rasy nadana w 1898 r. przez Amerykanina Chauncy'ego Z. Bennett'a.

The Old Family Red Nose - grupa pit bull terrierów wyróżniających się niecodziennym umaszczeniem: o sierści czerwonej lub czerwonej z białymi znaczeniami oraz z miedzianym nosem, wargami i pazurami oraz bursztynowymi oczami. Grupa ta pochodzi ze starej linii psów irlandzkich wyróżniających się niezwykłą walecznością, tzw. gameness, a także wieloma zaletami typu oraz cechami użytkowymi. Psy te trzymano w czystości krwi, były jednolite w typie i stanowiły awangardę hodowli.

I. WZORZEC RASY

II. Wygląd ogólny - 20 punktów
A. Zgodność z typem rasy
Pies powinien wyglądać na ringu jak prawdziwy American Pit Bull Terier. Krzepki, wymiarowy. Dający wrażenie siły, nie drobny albo wątły.
Pit Bull to pies o kwadratowej sylwetce, z mocnym kośćcem, solidnym front oraz lekkim, sprężystym tyłem. Sylwetka winna wyglądać atletycznie, nie buldogowato. Muskulatura powinna być gładka, ale zaznaczona.
Sylwetka dorosłego psa: powinna być szczupła, wytrenowana, z zaznaczonymi zarysami żeber oraz kręgosłupa, muskulatura zaś mocnym i zaznaczonymi. Sierść psa powinna być czysta i połyskująca, pazury krótko przycięte.
Sylwetka szczenięcia: powinna sprawiać wrażenie dobrze odżywionego, bez widocznych żeber, kręgosłupa czy bioder. Sierść połyskująca, pazury krótkie..
B. Proporcje ciała
Równe,mocne kątowanie przodu i tyłu - oceniane najlepiej w kłusie.
Stosunek wysokosci do wagi-preferowany najwyzszy pies w danej wadze.
Wielkość głowy proporcjonalna do ciała, z szyją wystarczająco długą aby głowa wznosiła się powyżej grzbietu gdy jest w normalnej pionowej pozycji.
C. Charakter psa
Pies zsocjalizowany , wykazujący zainteresowanie otoczeniem. Chociaż pewien stopień agresywności jest charakterystyczny dla rasy, niezdyscyplinowane zachowanie może powodować trudności w ocenie na ringu, dlatego nie powinno być uznawane za pożądane.
D. Zdrowie
Żywotność charakteru psa, połysk sierści i bystre spojrzenie, eksponuje pełnię zdrowia zwierzęcia.
Ponieważ niektóre typy umaszczeń sprzężone są z pewnymi wadami na tle genetycznym, powinny być one uznawane za błąd . Główne błędy to: umaszczenie marmurkowe (merle), albinizm(biały pies z niebieskimi albo różowymi oczami, różowym nosem, wargami, bez śladu pigmentu na poduszkach łap, obrzeżach oczu etc.)

III. Pozowanie - 10 punktów
Postawa pewna siebie i czujna. Pies powinien wykazywać zainteresowanie otoczeniem, nie może mu jednak zagrażać. Zachowanie na ringu nie powinno być nieśmiałe albo tchórzliwe.

IV. Tył psa - 30 punktów
A. Lędźwie
Obszerne i wystarczająco długie u kwadratowego psa. Zbyt krotkie moga zaburzac gietkosc psow. Zbyt długie lędźwie powodują że pies nosi nadmierną wagę, wpływają też niekorzystnie na zwinność i szybkość psa.
B. Biodra
Długie i spadziste, wystarczająco szerokie. Pomocne w ocenie jest osadzenie ogona: przy biodrach odpowiednio spadzistych ogon osadzony jest zdecydowanie nisko. Idealnie gdy kąt nachylenia biodra wynosi 30 stopni w stosunku do ziemi.
C. Kończyna miedniczna
Kość udowa powinna być długości 1/3 górnej części tylnej nogi.
Piszczel i strzałka tworzące podudzie to najdłuższe kości tylnej nogi.
Długość śródstopia powinna być umiarkowana, z symetrycznie rozmieszczonymi przyczepami mięśni,tak by podudzia poruszały się równolegle do siebie, nie odchylając ani na zewnątrz ani do środka. Kości śródstopia, pięty i dolnej części piszczeli powinny być lekkie i sprężyste.
Kątowanie tyłu - stosunek między długościami kości i mięśniami, które przyczepiają się na tych kościach, powoduje mocno zgięty staw kolanowy co prowadzi do dobrze zgiętej pięty. To przyczynia się do naturalnej sprężystości tylnej części ciała. Przyczepy mięśni są długie i głębokie, daleko poniżej stawów w dole kości - to powoduje, że mięśnie są gładkie, ale zaznaczone (nie brzuchate czy nadęte).
Błędy: krótkie albo płaskie biodro, prosty staw kolanowy, rozdwojona lub luźna pięta, krowia postawa,nadete miesnie.

V. Przód psa - 20 punktów
A. Klatka piersiowa
Głęboka i eliptyczna z wydatnym mostkiem. Patrząc z boku powinna sięgać do stawu łokciowego. Dobrze wysklepiona ku górze, zwężająca się ku dołowi, sięgająca daleko aż do lędźwi.
B. Ramiona
Nieco szersze niż klatka piersiowa przy 8 żebrze. Łopatka dobrze przylegająca , pod kątem 45 stopni lub mniejszym w stosunku do ziemi, szeroka i płaska pozwalająca na odpowiednie umocowanie mięśni. Kość ramieniowa powinna być skierowana pod kątem 45 stopni w przeciwnym kierunku niż łopatka. Winna być również wystarczająco długa aby staw łokciowy zaczynał się poniżej klatki piersiowej. Łokcie płaskie, nie odstające od ciała. Przedramię ma być nieznacznie dłuższe niż kość ramieniowa, mocne, 2 razy grubsze niż kości śródstopia.
C. Łapy
Małe i zwarte ,kocie,osadzone na pionowym śródręczu.
Poduszki łap grube i dobrze zbudowane.
Dłuższe pazury naturalne na łapach z przodu, nie zdarzają się na tylnych nogach.
Błędy: beczkowata klatka piersiowa, wąska klatka piersiowa, łokcie odstające na zewnątrz, miękkie śródręcze, cienkie drobne łapy, przerośnięte pazury na tylnych łapach.

VI. Głowa i szyja - 15 punktów
A. Szyja
Mocno umięśniona od nasady do podstawy czaszki, długa.
B. Głowa
Wielkość głowy wyważona w relacji do reszty ciała. Szerokość głowy winna wynosić 2/3 szerokości ramion. Kształt klinowaty kiedy oglądana jest z góry albo z boku, okrągły natomiast kiedy oglądnięta z przodu.. Policzki ok. 25% szersze niż szyja u podstawy czaszki. Długość głowy od nosa do stopu powinna równać się długości od stopu do tyłu czaszki.Grzbiet nosa dobrze rozwinięty. Głowa dobrze wypełniona pod oczami, powinna być szersza niż u podstawy uszu. Głębokość ze szczytu głowy do podstawy szczęki powinna być możliwie jak największa. Kształt kufy zbliżony do futerału.
Wargi wąskie, przylegające.
Zęby sieczne powinny zachodzić na siebie w zgryzie nożycowym. Kły winny być szerokie u podstawy i zwężać się do końca, górne ciasno zachodzić za dolne. Zęby solidne, zdrowe bez braków.
Oczy małe i głęboko osadzone. Eliptyczny kiedy oglądamy je z przodu, trójkątne widziane z boku.
Uszy nie ciete, winny być oceniane na równi z kopiowanymi, bez faworyzowania tych ostatnich. Odpowiednio noszone powinny ożywiać głowę.
Błędy: krótka szyja, zadarta czy nierozwinięta kufa, drobne bądź brakujące kły, kły niedopasowane względem siebie.

VII. Ogon i sierść - 5 punktów
A. Sierść
Skóra gruba i luźna na szyi i klatce piersiowej, ciasno przylegająca gdzie indziej. Pionowe fałdy na szyi i klatce piersiowej nawet u psa w dobrej kondycji.
Sierść krótka i szorstka, połysk świadczy o ogólnej kondycji psa.
Maść każdej kombinacji kolorów, za wyjątkiem maści i znaczeń genetycznie sprzężonych z problemami zdrowotnymi.
B. Ogon
Gruby u podstawy, zwężający się ku końcowi. długością sięgający do pięty. Swobodnie opadający w dół niczym rączka starodawnej pompy.
Główne błędy: Maść marmurkowa (merle) lub albinizm (biały pies, niebieskie lub czerwone oczy, brak pigmentu).
Błędy: Dłuższa sierść, kędzierzawe włosy na ogonie lub gdziekolwiek indziej, kopiowany ogon albo ogon krzywo noszony.

Dyskwalifikacje: Agresja w stosunku do człowieka, wnętrosto jedno- lub obustronne, psy kastrowane.

------------------------------------------------------------

Wzorzec United Kennel Club dla rasy American Pit Bull Terrier

United Kennel Club (UKC) - Zjednoczny Związek Kynologiczny z siedzibą w USA w Kalamazoo od 1898 r. zrzesza hodowców ok. 200 ras, w tym również rejestruje American Pit Bull Terrier'y. Początkowo nie były to psy wystawowe, lecz hodowane do walk, a klub nadawał zwycięzcom "Fighting Championship". Ciekawostką jest, że od 1980 r. można tu zarejestrować American Staffordshire Terrier'a (Amstaff'a), ale pod nazwą pit bulla - jest to tzw. dual registration.

WZORZEC UKC dla APBT
bullet

GŁOWA - średniej długości, prostokątna, z płaską czaszką najszerszą na wysokości uszu. Policzki wydatne, skóra napięta.
bullet

PYSK - kwadratowy, szeroki, głęboki z dobrze zaznaczonymi szczękami i norzycowym zgryzem.
bullet

USZY - cięte lub nie, wysoko osadzone, bez fałd.
bullet

OCZY - okrągłe, dowolnego koloru, szeroko rozstawione i głęboko osadzone w czaszce.
bullet

NOS - z szerokimi, otwartymi nozdrzami, dowolnego koloru.
bullet

SZYJA - muskularna, lekko wygięta w łuk, zwężająca się od ramion do głowy, bez fałd.
bullet

RAMIONA - silne i muskularne z szerokimi, spadzistymi łopatkami.
bullet

GRZBIET - krótki i silny, lekko opadający od kłębu do zadu, nieco wygięty w lędźwiach.
bullet

KLATKA PIERSIOWA - głęboka, ale nie za szeroka, z dobrze wysklepionymi żebrami.
bullet

ŻEBRA - dobrze wysklepione, zwarte, zachodzące głęboko do tyłu.
bullet

OGON - dosyć krótki, nisko osadzony, zwężający się ku końcowi, nigdy nie cięty, nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu.
bullet

KOŃCZYNY - przednie: duże o okrągłej kości, proste, równoległe do siebie z pionowymi śródręczami i łapami średniej wielkości, skierowanymi do przodu. Tylne: lżejsze, lekko kątowane, silne z długimi, dobrze umięśnionymi udami. Chód lekki, sprężysty, niekołyszący i niestąpający.
bullet

SIERŚĆ - lśniąca, krótka i sztywna w dotyku, w każdym kolorze.
bullet

WAGA - nie jest ważna, powinna być proporcjonalna do wzrostu.

-------------------------------------------------------

Wzorzec American Dog Breeders Association dla rasy American Pit Bull Terrier

American Dog Breeders Association (ADBA) - Związek Hodowców Psów z siedzibą w USA w Salt Like City od 1889 r. zrzesza właścicieli tylko jednej rasy - American Pit Bull Terrier'ów. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat psy należące do tego klubu były hodowane do walk, jednak obecnie zakazuje się tych praktyk. Aktualnie ADBA organizuje 2-dniowe wystawy psów, gdzie I dnia odbywa się pokaz i ocena psów na ringu, a II dnia zawody w przeciąganiu ciężarów. ADBA słynie z linii pit'ów czerwononosych, tzw. red nose.

WZORZEC ADBA dla APBT (oparty na cechach posiadanych przez psy wygrywające na ringu)
bullet

SYLWETKA - pies kwadratowy, tzn. długość od kłębu do zadu = wysokości mierzonej od kłębu do ziemi. Gdy pies stoi normalnie, z pęciną lekko wysuniętą poza staw biodrowy, wydaje się trochę dłuższy niż jest w rzeczywistości. Stosunek wzrostu do masy ciała powinien być proporcjonalny.
bullet

SZYJA - długa, dobrze umięśniona od karku do nasady czaszki.
bullet

BIODRA - długie, spadziste, szerokie.
bullet

OGON - nisko osadzony, długością sięgający trochę powyżej pęciny. Gruby u nasady, stopniowo zwężający się, zwisający w dół jak rączka staroświeckiej pompy.
bullet

KOŃCZYNY - tylne: kość udowa krótsza niż podudzie, staw kolanowy na wysokości 1/3 górnej części tylnej nogi. Przednie: grube, masywne. Na pierwszy rzut oka przednie i tylne kończyny powinny robić wrażenie ciężkiego przodu i delikatnego tyłu, jednak przy silnych udach to tył jest najbardziej muskularną częścią ciała. Łapy małe i mocno osadzone na śródręczach i śródstopiach. Chód lekki i sprężysty.
bullet

KLATKA PIERSIOWA - głęboka i eliptyczna, dobrze wysklepiona na górze, zwężająca się ku dołowi.
bullet

RAMIONA - trochę szersze niż klatka piersiowa przy 8 żebrze, łopatka szeroka i płaska, pod kątem 45 stopni lub mniejszym w stosunku do podłoża, pod tym samym kątem, ale w przeciwnym kierunku powinna być kość ramienna, łokcie zaczynają się pod klatką piersiową - kości ramienne niemal równoległe do kęgosłupa.
bullet

PRZEDRAMIONA - tylko trochę dłuższe niż ramiona, silnej kości, dwa razy grubszej od kości śródstopia przy pęcinie.
bullet

GŁOWA - wielkości 2/3 szerokości ramion, o 25% szersza w policzkach niż szyja u podstawy czaszki. Odległość od tyłu głowy do stopu = odległości od stopu do koniuszka nosa. Grzbiet nosa dobrze rozwinięty, pysk pod oczami znacznie szerszy niż u nasady uszu. Kufa prosta, dobrze rozwinięta żuchwa, brak obwisłych warg. Głowa widziana z góry lub z boku wygląda klinowato, z przodu wydaje się okrągła.
bullet

ZĘBY - zgryz norzycowy, kły ściśle zachodzące na siebie przy zamkniętym pysku (górna szczęka za dolną). Kły szerokie przy dziąsłach, zwężające się w kierunku końców. Zęby mocne i zdrowe, bez braków.
bullet

OCZY - widziane z przodu - eliptyczne, z boku - trójkątne. Małe i głęboko osadzone.
bullet

SKÓRA - gruba i luźna, bez fałd. Dobrze dopasowana do psa, fałdy pionowe jedynie na szyi i klatce piersiowej, nawet u psa w dobrej kondycji fizycznej.
bullet

MIĘŚNIE - długie, z przyczepami głęboko w dole kości, daleko poza stawami.
bullet

SIERŚĆ - każdej kombinacji kolorów, krótka i szczeciniasta, z połyskiem
-------------------------------------------------------------------------------------


Post został pochwalony 0 razy
Czw 4:59, 01 Mar 2007 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum BULLTERRIERY,BULE I BULIKI...AST-y, PIT-y I STAFFIKI ! ! ! Strona Główna » Wzorce. Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin